ÖNE ÇIKAN MASÖZ TERAPİSTLER

  Tüm masözleri görmek için tıkla  

Bali Masajı nedir ?

Bali masajı, tüm vücudu ve derin dokuyu birlikte hedefleyen bütünsel bir masaj yöntemidir. Aynı zamanda, Bali masajı zihinsel iyileşmenin yanı sıra fiziksel tedaviye de yardımcı olur. Doğu kültürünün bu eşsiz masaj yöntemi Hindistan, Çin ve Güney Asya’dan beslenerek bugünkü haline gelmiştir. Masajın amacı, olabildiğince iyi hissetmenizdir. Masaj sırasında kullanılan bitkisel yağlar, eski Hindistan’ın Ayurverda masaj tekniklerine benzer. Bali masajının teknikleri ve uygulaması çok eski olmasına rağmen, Bali masaj tekniklerinin kayıtları sadece 100 yıl önce kaydedilmeye başlandı.

Bali masajının kökeni

MS 600-800 yılları arasında baharat yolu takımadaları boyunca tüccarlar aracılığıyla Hinduizm ve Budizm Endonezya’ya tanıtıldı, bu yüzden düşünce masaj ritüellerini yanlarına getirdiklerini düşünüyor. Birleştirilmiş Bali masajı, Ayurveda Hindistan, Çin ve Endonezya tekniklerinin bir karışımının ayırt edici özelliklerini taşır.
Geleneksel masajla verilen terapötik bitkisel yağlar, eski Hindistan’dan Ayurveda masajlarıyla benzerlik gösterir. Aküpresür ve basınç noktası tekniklerinin Çin’den türetildiği söylenir. Endonezya’nın güzellik ritüelleri – bir zamanlar Java’nın kraliyet saraylarında uygulandı – ayrıca deneyimin bir parçasını oluşturur.
Bali tıbbı ilk kez 1930’larda Hollandalı Doktor W.Weck tarafından kaydedildi. Tarzını, tekniğini ve hareketini belgeleyen sayısız metinlerin bulunduğu Tay (Yoga) Masajı gibi dünyadaki diğer masaj stillerinin aksine, Balinese masajı teknikleri Weck onları kaydedene kadar nispeten bilinmiyordu. Bali masajının aksine, Tayland masajı kesinlikle Tayland hükümeti tarafından düzenlenmektedir.

Bali masajı nasıl yapılır ?

Bali masajında ​​aromaterapi yağları önemlidir. Cildinizdeki sürtünmeyi azaltmak ve kokuları ile zihinsel bir konfor sunmak için Bali masajı bitkisel aromaterapi yağları olmadan düşünülemez. Yağlara ek olarak, Bali masajındaki atmosfer de çok önemlidir. Beyninizin görsel ve işitsel kontrolünün vücudunuzu derinlemesine rahatlaması için bırakması arzu edilir. Bu nedenle, bu tedavinin daha etkili olması için tütsü, gözü ve müziği yormayan bir ışık tercih edilir.
Doğu kültüründen tüm dünyaya yayılan bu tedavi yönteminin tekniklerini incelersek, Bali masajının tüm vücuda uygulanan bir masaj yöntemi olduğunu bilmeliyiz. Cilt tipinize ve tercihinize göre aromaterapi yağları seçildikten sonra hafif bir tempoda masaj başlar. Vücudun geri kalanı, masaj alanları ile masaj olmayan alanlar arasındaki sıcaklık farkını önlemek için ince bir kapakla kapatılır. Hafif bir tempoda başlasa da, kaslar gerilir ve vücut güçlü bir baskı ile gevşer. Güçlü basınç darbeleri arka, omuz ve boyun bölgesinde daha fazla uygulanır. Buradaki kasların gerginliği duruş ve oturma rutini nedeniyle daha gergin ve gerilmesi gerekiyor. Yine de, Bali masajı çok zor bir masaj türü değildir.
Bali masajı, kafa bölgesindeki hafif yoğurma hareketleriyle kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Terapistler, vücutta kan ve enerji akışını sağlamak için masajı yoğurma, bastırma, sıkma ve yuvarlama hareketlerinin bir kombinasyonu ile uygularlar.
Acupressure ve refleksoloji Bali masajında ​​da önemlidir. Acupressure ile vücudun belirli noktalarına baskı uygulayarak, kan akışının tüm vücutta hızlandırılması sağlanır. Bali masajı, başka bir deyişle Acupressure ve refleksoloji masajının bir kombinasyonunu içerir.

Bali masajını neden tercih etmelisiniz ?

Bali masajı, yorgun bir vücudu ve zihni rahatlatmanın en iyi yollarından biridir. Bu masajla daha enerjik, dinç, duygusal olarak daha dengeli, fiziksel olarak gerilmiş ve daha yüksek vücut dinamizmi hissedeceksiniz. Gergin kas dokusu gerildiğinde, masajdan sonra daha rahat hareket ettiğinizi göreceksiniz.
Yoğurma, vuruşlar ve parmak basma yöntemleri sayesinde vücudunuzdaki enerji akışı dengeye ulaşacaktır. Vücudun artan kan akışı ve dolaşımı, toksinlerin vücudunuzdan kısa sürede dışarı çıkmasına neden oldu ve bu yüzden daha sağlıklı hissedeceksiniz. Bali masajı, kendinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri olacaktır.

Bali masajının faydaları nelerdir ?

  • Derin gerilmiş ve düğümlü kaslar için iyi bir rahatlama ve esneklik sağlar. Bu nedenle, ağrıyı ve krampları azaltmaya yardımcı olur.
  • Aromaterapi yağlarının kullanımı kokularıyla zihinsel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
  • Bali masajındaki atmosfer de önemlidir. Ortamınızın zihninizi görsel ve işitsel bir şekilde gevşetmenize yardımcı olması beklenir.
  • Bali masajında ​​bulunan Acupressure ve refleksoloji teknikleri, kan akışını ve dolayısıyla enerjiyi tüm vücudunuza yaymayı ve olması gerektiği gibi vücudunuzun dengesine ulaşmayı amaçlamaktadır.
  • Isıtmalı vücut sağlıklı bir görünüm elde etmeye yardımcı olur ve artan kan akışı da cilt bakımınıza yardımcı olur.
  • Ayak ve bacaklardaki belirli noktalara uygulanan basınçlar, beyninizdeki çoklu uyaranları aktive ettiği için ağrınızı hafifletmede etkilidir.
  • Bali masajında ​​baş masajı baş ağrısı, boyun ağrısı gibi şikayetlerinizi azaltmada etkilidir.
  • Bali masajı düzenli olarak uygulandığında, psikoloji için de olumlu bir etkisi vardır. Anksiyete, stres şikayetleri iyi bir masaj seansından sonra azalacaktır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir