Masaj kültürü

Vücudunuz bir masaja ihtiyacı olduğunu size bildirmekte oldukça iyidir, keşke size  en çok hangi  tür masajdan fayda sağlayacağını da söylese. Masaj konusunda yeniyseniz veya normal İsveç seansınızı hiç geçmediyseniz, oradaki tüm farklı masaj türlerinde gezinmek kafa karıştırıcı olabilir. Neyse ki, masajın birçok farklı stilini ve faydasını çözmenize yardımcı olmak için buradayız, böylece sizin için en iyi olanı rezerve edebilirsiniz.

Vücudun farklı bölgelerine veya iyileştirici yaklaşımlara odaklanan birkaç masaj türü vardır. Masaj, vücudu eller kullanarak ovma ve yoğurma uygulamasıdır. Masaj sırasında masaj terapisti, ağrıyı ve gerginliği azaltmak için vücudun kaslarına ve eklemlerine hafif veya güçlü bir baskı uygulayacaktır. Masaj terapisti, masaj yapma konusunda eğitilmiş kişidir.

Farklı masaj çeşitleri bazılarını sizler için araştırdık, hangisinin sizin için uygun olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

masajkulturu

1. İsveç masajı

İsveç masajı bilinen en temel masaj çeşiti olarak kabul edilir bir diğer anlamı klasik masaj olarak geçer ve hemen hemen tüm masaj çeşitlerinin temelini oluşturur, şu kişiler için ideal olan nazik bir tam vücut masajıdır:

 • masaj konusunda yeniler
 • çok gergin
 • dokunmaya duyarlı

Kas düğümlerini serbest bırakmaya yardımcı olabilir ve ayrıca bir masaj sırasında tamamen rahatlamak istediğinizde iyi bir seçimdir.

Bu masaj için iç çamaşırlarınızı çıkarmayı tercih etseniz de kıyafetlerinizi çıkaracaksınız. Masaj masasına uzanırken bir çarşafla kaplanacaksınız. Masaj terapisti, aktif olarak üzerinde çalıştıkları alanları ortaya çıkarmak için çarşafı hareket ettirecektir.

Masaj terapisti şunların bir kombinasyonunu kullanacaktır:

 • yoğurma
 • kalp yönünde uzun, akan vuruşlar
 • derin dairesel hareketler
 • titreşim ve dokunma
 • pasif eklem hareket teknikleri

Genellikle bir İsveç masajı 60-90 dakika sürer.

ÖZET:

Rahatlamak veya hafif ağrıları yönetmek için bir İsveç masajı seçin.

Bu masaj türü, masaj yapmaya yeni başlayanlar için de iyidir.

2. Sıcak taş masajı

Sıcak taş masajı, kas ağrısı ve gerginliği olan veya sadece rahatlamak isteyenler için en iyisidir. Bu tür terapötik masaj, İsveç masajına benzer, sadece masaj terapisti ellerinin yerine veya ellerine ek olarak ısıtılmış taşlar kullanır. Isıtılmış taşlar kullanarak kas gerginliğini azaltır, kan akışını iyileştirir ve ağrıyı dindirir. Sıcak taş masajı yardımcı olabilir:

 • kas gerginliğini azaltmak
 • kan akışını iyileştirmek
 • ağrıyı hafifletmek
 • rahatlamayı teşvik etmek
 • stresi azaltmak

Sıcak taş masajı sırasında ısıtılmış taşlar tüm vücudunuzun farklı bölgelerine yerleştirilir. Terapistiniz, hafif baskı uygulayarak İsveç masajı tekniklerini kullanarak vücudunuzun farklı bölgelerine masaj yaparken bir taşı tutabilir. Bazen soğuk taşlar da kullanılır.

İç çamaşırınızı giyerken kendinizi daha rahat hissetmediğiniz sürece sıcak taş masajı için kıyafet giymeyin . Bir çarşafla kaplanacaksın. Genellikle masaj 90 dakika sürmektedir.

ÖZET:

Sıcak taş masajı, eklenen ısı nedeniyle bir İsveç masajından daha fazla kas gerginliğini azaltabilir.

Bu tür bir masaj genellikle bir İsveç masajından daha pahalıdır.

3. Aromaterapi masajı

Aromaterapi masajları, masajlarında duygusal bir iyileştirici bileşen olmasını isteyenler için en iyisidir. Bu tür bir masaj yardımcı olabilir:

 • ruh halini yükselt
 • stresi ve kaygıyı azaltmak
 • depresyon belirtilerini azaltmak
 • kas gerginliğini azaltmak
 • rahatlatmak ağrısı

Aromaterapi masajları, uçucu yağların kullanımıyla yumuşak, nazik basıncı birleştirir . Masaj terapistiniz genellikle hangi uçucu yağların kullanılacağına karar verir, ancak bir tercihiniz varsa bunu onlara bildirebilirsiniz. Esansiyel yağlar cilde uygulanmadan önce seyreltilir.

Masaj sırasında, bir difüzör aracılığıyla uçucu yağları solurken ve onları cildinizden emerken size tam vücut masajı verilecektir. Bazen bir aromaterapi masajı sadece sırtınıza, omuzlarınıza ve başınıza odaklanır. İsteğe bağlı olan iç çamaşırı dışında herhangi bir kıyafet giymeyeceksiniz.

Aromaterapi masajı 60-90 dakikadır.

ÖZET:

Aromaterapi, İsveç masajının nazik dokunuşlarını uçucu yağların eklenmesiyle birleştirir.

Kokuya veya uçucu yağlara duyarlıysanız bu tür masajları kullanmayın.

4. Derin doku masajı

Derin doku masajı, İsveç masajından daha fazla baskı kullanır. Ağrı, yaralanma veya dengesizlik gibi kronik kas problemleriniz varsa bu iyi bir seçenektir. Sıkı kasları, kronik kas ağrısını ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Derin doku masajı sırasında, masaj terapistiniz kaslarınızın ve bağ dokularınızın en derin katmanlarından gelen gerginliği gidermek için yavaş vuruşlar ve derin parmak basıncı kullanır. Bu masaj sırasında çıplak olabilir veya iç çamaşırınızı giyebilirsiniz.

Masaj 60-90 dakika sürecektir.

Derin doku daha yoğun olsa da, herhangi bir ağrı veya acı hissetmemelisiniz.

ÖZET:

Derin doku masajı, çok fazla kas gerginliğiniz veya kronik ağrınız varsa iyi bir seçenektir.

Baskıya aşırı duyarlıysanız, bu tür masajlardan kaçının.

5. Spor masajı

Spor masajı, bir kasta tekrarlayan kullanım hasarınız varsa, örneğin bir spordan elde edebileceğiniz gibi iyi bir seçenektir. Ayrıca, yaralanmalara yatkınsanız iyi bir seçenektir çünkü spor yaralanmalarını önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Esnekliği ve performansı artırmak için spor masajı da kullanabilirsiniz. Ek olarak, spor masajı ağrıyı, kaygıyı ve kas gerginliğini gidermek için kullanılabilir .

Spor masajı, tüm vücut masajı olarak yapılabilir veya masaj terapisti vücudun en çok dikkat edilmesi gereken bölgelerine odaklanabilir. Derin basınç, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yatıştırıcı vuruşlarla değiştirilebilir.

Giyinik veya çıplak iken spor masajı yaptırabilirsiniz. Kıyafet giymeyi tercih ediyorsanız, ince, gevşek olduğundan ve terapistin kaslarınıza erişmesine izin verdiğinden emin olun. Bol şort ve bir atlet seçeneklerdir.

Masaj 60-90 dakika sürecektir.

ÖZET:

Tekrarlayan kas kullanımından kaynaklanan bir sakatlığınız varsa spor masajı iyi bir seçenektir.

Bu masaj türü ayrıca esnekliği ve spor performansını artırmaya ve yaralanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Tetik noktası masajı

Tetik nokta masajları, yaralanmaları, kronik ağrıları veya belirli bir sorunu veya durumu olan kişiler için en uygun yöntemdir. Bazen tetik noktaları olarak bilinen kas dokularındaki gerginlik alanları vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Bu tür bir masaj, tetik noktalarının hafifletilmesine odaklanarak ağrıyı azaltabilir.

Tetik nokta masajı, daha güçlü, daha derin basınçla birlikte yumuşak ve rahatlatıcı geniş, akıcı vuruşlar kullanır. Masaj , tüm vücudunuz üzerinde çalışmayı içerecek , ancak terapistiniz vücudunuzun serbest bırakılması gereken belirli alanlarına odaklanacaktır. Masaj için hafif giysiler giyebilir veya tamamen veya kısmen soyulabilirsiniz.

Bu tür bir masaj genellikle 60-90 dakika sürer.

ÖZET:

Tetik nokta masajı, kronik ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

Bu tür bir masaj için hafif giysiler giyin.

7. Refleksoloji

Refleksoloji, rahatlamak veya doğal enerji seviyelerini geri kazanmak isteyen insanlar için en iyisidir. Ayrıca, tüm vücudunuza dokunulmaktan rahatsızsanız, bu iyi bir seçenektir. Refleksoloji, ayakların , ellerin ve kulakların farklı basınç noktalarına nazik ve sıkı bir baskı uygular. Bacaklarınıza erişim sağlayan bol ve rahat giysiler giyebilirsiniz.

Refleksoloji masajı 30-60 dakika sürer.

ÖZET:

Refleksoloji ayaklarınızdaki, ellerinizdeki ve kulaklarınızdaki baskı noktalarına odaklanır.

Vücudunuzun tamamına dokunulmaktan rahatsızsanız bu iyi bir seçenektir. Bu tür bir masaj sırasında tamamen giyinik de olabilirsiniz.

8. Shiatsu masajı

Shiatsu masajı, rahat hissetmek ve stresi, acıyı ve gerginliği azaltmak isteyenler için en iyisidir. Japon masajıdır:

 • duygusal ve fiziksel sakinliği ve rahatlamayı teşvik eder
 • stresi, kaygıyı ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olur
 • baş ağrısını hafifletebilir
 • kas gerginliğini azaltır

Shiatsu masajı tüm vücudu çalıştırır, ancak terapistiniz vücudunuzun ekstra dikkat gerektiren bölgelerine odaklanabilir. Masaj sırasında terapistiniz vücudunuzun belirli noktalarına masaj yapmak için ellerini, avuç içlerini ve başparmaklarını kullanacaktır. Nabız veya ritmik basınç kullanılır. Bu masaj sırasında tamamen giyinik olabilirsiniz.

Shiatsu masajları tipik olarak 60-90 dakika sürer.

ÖZET:

Rahatlatıcı bir masaj arıyorsanız Shiatsu iyi bir seçenektir. Aynı zamanda hafif gerginliğin giderilmesine de yardımcı olabilir.

Bu tür bir masaj sırasında tamamen giyinik olabilirsiniz.

9. Thai masajı

Thai masajı, daha aktif bir masaj şekli isteyen ve ağrı ve stresi azaltmak ve azaltmak isteyenler için en iyisidir. Ayrıca şunları iyileştirmeye de yardımcı olabilir:

 • esneklik
 • dolaşım
 • enerji seviyeleri

Thai masajı, yogik esnemeye benzer bir dizi hareket kullanarak tüm vücudu çalıştırır. Terapistiniz vücudunuza sıkı bir baskı uygulamak için avuç içlerini ve parmaklarını kullanacaktır. Ayrıca çeşitli pozisyonlara gerilecek ve büküleceksiniz. Masaj sırasında bol ve rahat giysiler giyebilirsiniz.

Thai masajı 60-90 dakika sürer.

ÖZET:

Thai masajı, diğer masaj türlerinden daha aktiftir ve terapist, masaj sağlamanın yanı sıra vücudunuzu esnetecektir.

Bu, tamamen giyinik kaldığınız başka bir masaj türüdür.

10. Doğum öncesi masaj

Doğum öncesi masaj, hamilelik sırasında kadınların masaj yaptırması için güvenli bir yol olabilir. Hamilelikte vücut ağrılarını azaltmaya, stresi azaltmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Hamileliğiniz boyunca istediğiniz zaman masaj yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok tesis, bu süre zarfında düşük yapma riski nedeniyle kadınlara ilk üç aylık dönemlerinde masaj hizmeti sunmamaktadır.

Doğum öncesi masaj, İsveç masajına benzer hafif basınç kullanır. Terapist sırtınızın alt kısmı, kalçalarınız ve bacaklarınız gibi alanlara odaklanacaktır. Konfor seviyenize bağlı olarak tamamen veya kısmen soyulabilirsiniz. Masaj sırasında ya yan yatarsınız ya da karnınız için bir kesikli özel olarak tasarlanmış bir masaya yatarsınız. Buzağılarınızda veya bacağınızın diğer kısımlarında ağrı olduysa, masaj yaptırmadan önce bir doktora görünün.

Masaj 45-60 dakika sürecektir.

ÖZET:

Doğum öncesi masaj, hamile kadınlar için iyi bir seçenektir.

Bu masaj türü, hafif bir baskıya odaklanır ve gevşeme ve hafif gerginlik için iyidir.

11. Çift masajı

Bir çiftin masajı, eşiniz, arkadaşınız veya aile üyenizle aynı odada yaptığınız bir masajdır. Düzenli bir masajın tüm faydalarını getirir ve bazen spanın jakuzilerine, saunalarına ve diğer tesislerine erişim sağlar. Pedikür, yüz bakımı ve vücut ovma gibi diğer tedaviler bazen bir paketin parçası olarak sunulur.

Genellikle hangi tür masajı almak istediğinizi seçebilirsiniz ve siz ve eşiniz, tercihinize ve spadaki tekliflere bağlı olarak farklı bir masaj türü alabilirsiniz. Eşiniz ve siz yan yana masalarda olacaksınız ve her birinizin vücudunuz üzerinde çalışan kendi masaj terapistiniz olacak. Dilerseniz masaj sırasında konuşabilirsiniz.

ÖZET:

Bir çiftin masajı, bir arkadaşınız, eşiniz veya aile üyenizle paylaşılan bir odada yaptığınız bir masajdır.

Randevunuz sırasında genellikle çeşitli masaj türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bir çiftin masajı sırasında genellikle İsveç ve sıcak taş masajı bir seçenek olarak sunulur.

12. Sandalye masajı

Boynunuza, omuzlarınıza ve sırtınıza odaklanan hızlı bir masaj isteyenler için sandalye masajı en iyisidir. Sandalye masajı, daha önce hiç yaptırmadıysanız, sizi masajla tanıştırmanın bir yolu olabilir. Sandalye masajı ayrıca stresi azaltmaya ve gevşemeye yardımcı olur. Bu tür masaj, hafif ila orta basınç kullanır.

Masaj sırasında tamamen giyinik kalacak ve özel olarak tasarlanmış bir sandalyede oturacaksınız. Sandalyenin üzerine oturacaksınız, böylece göğsünüz sandalyenin arkasına girecek ve masaj terapistinin sırtınıza erişmesine izin vereceksiniz.

Bu masajlar genellikle 10-30 dakikadır.

ÖZET:

Vaktiniz kısaysa sandalye masajı harika bir seçenektir.

Masaj konusunda yeniyseniz, bu tür bir masaj da iyi bir seçenektir.

Bir masaj terapisti nasıl bulunur

Bir masaj terapisti için bir doktordan, arkadaşınızdan veya çevrimiçi bir rehberden kişisel bir öneri alabilirsiniz . Ya da hangisini tercih ettiğinizi görmek için farklı terapistlerle birkaç masaj rezervasyonu yapabilirsiniz. Tamamen rahatlayabilmek için yanında rahat hissettiğin biri olduğundan emin ol.

Masaj terapistinizin uygun şekilde eğitildiğinden ve güncel sertifikalara ve eyalet lisanslarına sahip olduğundan emin olun. Seanslarınıza başlamadan önce terapistinizle kısa bir konuşma yapmak isteyebilirsiniz, böylece beklentilerinizi iletebilir ve ilgili soruları sorabilirsiniz.

Bir masajın maliyeti nedir?

Türkiye’de özellikler İstanbul da masaj fiyatları büyük farklılıklar gösterir. Bir saatlik masaj genellikle 150-300 TL arası değişebilir. Çoğu terapist bunun üzerine bahşiş bekler. Ancak bazı yerler armağan kabul etmiyor.

Aromaterapi, sıcak taş ve doğum öncesi masajlar, standart masajlardan daha pahalı olma eğilimindedir. Yere bağlı olarak, derin doku, Tay veya spor masajları gibi bazı özel masajlar da biraz daha yüksek olabilir.

Bölgenizdeki bir masaj okuluna gidebilir veya daha uygun bir maliyetle masaj yaptırmak istiyorsanız evde çalışan bir masaj terapisti bulabilirsiniz.

Tıbbi bir durumu tedavi etmek için kullanıldığını gösterebilirseniz, sigorta bazen masaj terapisini de kapsar. Bazen sigorta şirketleri, kayropraktik bakımın bir parçasıysa masaj terapisini karşılayacaktır.

Son olarak

Masaj, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak daha iyi hissetmeniz için bir yol olabilir. Sizin için en ideal olan türü ve sağlayıcıyı bulmak için farklı masaj türleri ve farklı masaj terapistleri ile denemeler yapın.

Beklentilerinizi ve niyetlerinizi daima masaj terapistinizle paylaşın ve rahat etmediğiniz bir şey varsa konuşun. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, herhangi bir masaj yaptırmadan önce doktorunuzla konuşun