ÖNE ÇIKAN MASÖZ TERAPİSTLER

  Tüm masözleri görmek için tıkla  

Geleneksel biçimiyle nuad bo-rarn olarak da bilinen thai masajı,
beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir. Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve udist öğretilerden esinlenmiştir.


Masaj, thai uygulamasında “sen” denilen vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulanmalarından oluşur.
Vücutta 70,000’in üzerinde “sen” olduğu söylenir ve thai masajı en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır. Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır.


Uygulayıcı aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnemeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar.

Thai masajının kökeni

Kökeninin 2500 yıl öncesine uzandığı bilinen thai masajı, rivayetlere göre budizm’in ortaya çıkışıyla başlamıştır. Geleneksel tayland tıbbının dört branşından biridir, diğerleri şifalı bitkiler, beslenme ve spiritüel uygulamadır. thai efsanevi tarihsel yaratıcısı tayland’da “”Shivago Komarpaj” olarak bilinen Dr. Jivaka Kumar Bachcha dır.


Tıp hareketinin tayland’a ulaşması, hindistan’daki rahiplerin muhtemelen M.Ö 2.yüzyıl dolaylarında tayland’a göçü ile aynı zamana denk gelir.
Thai tıbbı, geleneksel olarak her türlü ıstıraba çare aranant ayland’ın Budist manastır ve tapınaklarının bünyesinde gelişmiştir. Thai masajının kayıtlı tarihi 1767’de kraliyet başkenti ayutthaya’daki birmanya saldırısı esnasında kaybolmuş olsa da, Bangkok’taki wat po, yani uzanan buda tapınağı olarak bilinen pra chetuphon tapınağındaki sala moh nuat’ta (masaj pavilyonu) taşa yazılmış bazı kayıtlar günümüze ulaşmıştır.

Thai masajının faydaları

Thai masajının sayısız faydası vardır, en önemlisi ise sağlığın korunması ve çok çeşitli sağlık sorununu tedavi edebilme kabiliyetidir. Geleneksel Thai masajı enerji yollarını temizlemesiyle tanınır. Aşağıdakiler, Thai masajının faydalarından bazılarıdır.

  • Esnekliği ve hareket aralığını artırır.
  • Kas ağrısını ve spazmları iyileştirir.
  • Vücut duruşunu iyileştirir.
  • Sinir sistemini iyileştirir, derin bir gevşeme sağlar ve enerji seviyesini artırır.
  • Derin ve duygusal sıkıntının önemli oranda serbest bırakılmasını sağlar.
  • Kan dolaşımını ve lenf akışını iyileştirir.
  • Yorgunluk, uzuvlarda şişlik, eklem ağrıları ve baş ağrılarını azaltır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir