ÖNE ÇIKAN MASÖZ TERAPİSTLER

  Tüm masözleri görmek için tıkla  

Günümüzde masaj kelimesinin anlamını özetlemek gerekirse arapca ‘mass’ dokunma anlamına gelir bununla birlikte yunanca ‘massein’ yorğurma kelimesinden ortaya çıkmıştır. Masaj deri ve derialtı dokusu, kaslar, damarlar ,meridyenler ve sinir sistemlerini el ve yahut çeşitli cihazlar ile birlikte çeşitli yağlar kullanılarak vücudu ovalama ile yapılır.

Masaj hizmeti

Masaj’ın bilenen en etkin sonuçları söyledir kan dolaşımı hızlanır, kas ve iskelet sistemi uyarılarak gevşeme sağlanır fiziksel ve ruhsal olarak rahatlama ve hafifleme hissi yaratır.

Masaj tarih olarak çok eskilere m.ö yıllara kadar dayanır çin’de masajın 3000 yıl öncesine kadar geçmişi biliniyor. Ülkemiz’de masaj kültürü oldukça yaygındır ve bir çok merkezde yapılmaktadır bunların başında spor kulüpleri, kaplıcalar, oteller, hastaneler, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, tatil bölgeleri, özel masaj spa merkezleri gelir.

Masaj insanlar arasında çok kolay uygulanan bir işlem gibi gelebilir, ama ne yazık’ki öyle değildir yanlış yapılan masaj yöntemleri ile kişi sağlığın’dan olabilir ve sakat kalabilir. Bu hususta dikkat edip işin ehli ve sertifikalı merkezler ve kişilerden bu hizmeti almakta fayda vardır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir